NEDEN UV-C?

Havayolu merkezleri, AVM’ler, otogarlar hastalıkların dünyaya yayılmasında doğrudan rol oynar. Valizler ile yolculuk yapan insanların valizlerinin üzerinde milyonlarca virüs bulunmaktadır. Bu virüslerin yok edilmesi hastalıkların yayılmasını önlemekte önemlidir. Virüslerin yok edilmesini önleyen bu cihaz yolculuğun güvenli yapılmasını kolaylaştıracaktır.

USDA ve FDA tarafından yüzey dekontaminasyonu için onaylanan UVC, doğal olarak oluşan mikropları kontrol etme kabiliyeti ile uzun zamandır bilinmektedir.

Ultraviyole ışık, mikroorganizmaların genomlarında foto dimerleri indükleyerek SARS-CoV-2 virüsü tarafından kontamine olabilen yüzeylerin dekontamine edilmesi için etkilidir. Ultraviyole ışığın yüzlerce laboratuvar çalışmasında virüsleri, bakterileri ve mantarları yok edebildiği gösterilmiştir

Uygun dalga boyunda UV ışınla uyarıldıklarında, RNA/DNA moleküllerinin kimyasında oluşan değişikliklerle virüsün kendini çoğaltma özelliği bloke edilmekte ve sonuç olarak virüsün bulaşma özelliği yok olmaktadır.

DNA/RNA’sı tahrip olan canlının üreme dahil tüm hücre faaliyetleri durur ve hücre ölümü gerçekleşir.

ULTRAVIYOLE IŞINI NASIL DEZENFEKTE EDER?

BENZER DİĞER CİHAZLARDAN FARKLI OLARAK CİHAZIN VİRÜS VE BAKTERİLERE ETKİSİNİ BELİRLEMEK İÇİN LABORATUVAR ORTAMINDA CORONA VE BENZERİ VİRÜSLER İLE TESTLER YAPILMIŞTIR.
  • Corona Virüse belirli mesafe ve süre aralıklarında UV-C ışıkları uygulandığında virüsün canlı hücre üzerinde üremediği, inactive olduğu 24 saat boyunca gözlemlenmiştir.
  • UV-C ışınlarının belirli bir eşik üzerinde enerji verilmediğinde virüsün tekrar ürediği görülmüştür.
  • Yapılan testler diğer benzer cihazlardan farklı olarak onaylanmıştır